Šumavský podzim

Šumavský podzim

Dostali jsme se s Katkou na Šumavu. Po delší době procházka po tisícovkách a rozšíření počtu navštívených vcholů.

V sobotu předpovídali déšť a déšť a pak ještě déšť. Naplánovali jsme odlišnou strategii pro oba členy výpravy. Já pojedu vysílat a tak budu schovaný v autě a Katka bude mít odpočinkový den. Podařilo se.

V neděli již byla předpověď příznivější. Po snídani jsme vyrazili autem na Gerlovku. Původní trasu Tok, Sklářský vrch, Polom SV vrchol, Vlčí jámy jsme upravili hned z kraje, vynechali jsme Tok. Na Sklářský vrch se šlo ztěžka, stoupání ukázalo, že se letos moc nehejbeme. Ale dorazili jsme. Vrcholová partie je zarostlá a docela neprostupná. Po chvíli se mi podařilo protlačit se k vrcholovému skalisku.

výhled Sklářský vrch

Krásný výhled 180°- od Polomu po Gerlovu paseku. Na vrcholu čekalo ještě jedno překvapení. Jak dlouho tu už jsou? Kde se vzaly?…????

na Sklářském vrchu

Podrostem a smrčky se tlačíme na cestu U Obrázku. Podařilo se. Čeká nás odpočinkový úsek do údolí Černého potoka.

Odtud začíná další stoupání, na vrchol Polomu SV vrcholu. Tato tisícovka není značená na mapy.cz, ale jedná se o vedlejší vrchol Polomu JV vrcholu, který také na mapách značený není. Dobře utajené vrcholy.

pod vrcholem Polomu SV vrchol

Vrcholové skalisko nalezeno. Bez výhledu. Ale jen o kousek níž je krásně vidět hřeben – vlevo Polom JV vrchol a vpravo Polom.

hřeben Polomu

Lesní cestou se přes Vlčí jámy se dostáváme na cestu Armádní. Lituji, že tu nejsme v zimě, tady to vždycky krásně sviští na běžkách až na Popelní domky. Ale dáme to i pěšky. Poslední stoupání zpět na Gerlovku a jsme na parkovišti. Ještě opouštím Katku a jdu na Tok. Přeci ho nevynechám. Až k vrcholu je projeta cesta od těžební techniky. Nalezen vrchol a o kus dál i geodetický bod. Bez možnosti výhledů. Pod vrcholem je zmiňován pozůstatek malého lomu. No nevím, spíš mi to přijde jak geologický zlom  a odkrytí nadloží. Ale odborník nejsem, že.

geodetický bod Tok

Hezký den, navštíveny:

Sklářský vrch (HLV 120; 1195 m)
Polom – SV vrchol (VV 65a; 1227 m)
Tok (HLV 326; 1023 m)

Našlapáno cca 15km, nastoupáno 750m. Na konci trasy jsem tradičně zapomněl vypnout stopaře na mapách a tak jen odhaduji. Nechápu, proč Stopař nemůže vyprodukovat klasický gpx pro možnou editaci. No tedy spíš nechápu, proč ho furt používám, místo záznamu třeba v Locusu. Jsem nepoučitelnej.

Tak a hurá do plánování dalšího výletu. Mám chuť do konce roku navštívit Smědavskou horu v Jizerkách, abych je měl komplet.